Aktualności

Usunięto wrak samolotu, który wodował w stawie

0 207

Ze zbiornika wodnego w miejscowości Wsola na Mazowszu usunięto wraku samolotu, który rozbił się dzień wcześniej. Dwa niewielkie samoloty, szkoleniowe Cessny, zderzyły się w powietrzu w okolicy Radomia. Dwie osoby z maszyny, która wodowała, zginęły na miejscu. Drugi samolot spadł w Jedlińsku. O własnych siłach wydostało się z niego dwóch mężczyzn.

Prokuratura przesłuchiwała kontrolerów ruchu lotniczego oraz bezpośrednich świadków zderzenia dwóch niewielkich samolotów, do którego doszło w okolicy Radomia.

Na piątek zaplanowano przesłuchanie przez prokuratora osób ocalałych z wypadku z udziałem biegłego sądowego  – poinformowała prok. Agnieszka Duszyk z Prokuratury Okręgowej w Radomiu.

Jak zaznaczyła, śledztwo jest dopiero na wstępnym etapie i prokuratorzy biorą pod uwagę różne wersje – błąd pilotów, błąd kontrolerów lotu oraz przyczyny techniczne.

W czwartek po południu usunięto wrak samolotu, który wpadł do stawu rybnego.

Informację o zderzeniu się w powietrzu dwóch samolotów policja otrzymała od świadka wypadku. Samoloty wystartowały z lotniska Aeroklubu Radomskiego w Piastowie k. Radomia. Jedną z maszyn odnaleziono w Jedlińsku. O własnych siłach wyszło z niego dwóch mężczyzn.

Drugą maszynę odnaleziono 3 kilometry dalej, w okolicy miejscowości Wsola. Samolot wodował na okolicznym stawie. W samolocie odnaleziono ciała dwóch młodych mężczyzn w wieku ok. 20 i 27 lat.

Był to już drugi w ostatnim czasie tragiczny wypadek w okolicy lotniska w podradomskim Piastowie. Trzy tygodnie temu zginął tam mistrz świata i wielokrotny mistrz Polski w motoparalotniarstwie Grzegorz Krzyżanowski.

 

Źródło: http://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-usunieto-wrak-samolotu-ktory-wodowal-w-stawie,nId,1466214?parametr=embed_tyt_zdj_lead

About the author / 

jedlinsk.info

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie udostępniony. *

Jedlińsk mapa gminy

Atrakcje w gminie Jedlińsk

„Ścięcie Śmierci” ludowa zabawa

To zabawa ludowa, która odbywa się co roku w Jedlińsku. Odbywa się zawsze w ostatni wtorek karnawału na rynku, który wypełnia się przebierańcami, m.in. diabłami, rybakami czy grajkami. Jest to jedyne takie widowisko w Polsce!

Tradycja tej zabawy sięga XIX wieku. Z historii regionu wiadomo, że było to wtedy wielkie widowisko. Śmierć grał mężczyzna, który zostawał schwytany przez ud, następnie prowadzony przed obliczę burmistrza oraz ławników. Tu zapadał wyrok – śmierć. Wyrok wykonywał kat ubrany w czerwone szaty. Kat chwilę przed wykonaniem wyroku wygłaszał pogadankę dla ludu, aby żyli bogobojnie i uczciwie, aby nie poszli w ślady skazańca. Następnie kat wykonywał wyrok. Z obciętej głowy skazań wyskakiwał kot, symbol duszy. Zwłoki śmierci były obwożone po miescie na saniach przy akaompaniamencie muzyki i drewnianych kołatek. Obrzęd kończył się w karmczie huczną zabawą, aż do północy.

We współczesnej wersji zabawy nie ma wielu elementów, a przebrani mężczyźni odgrywają różne scenki, które nie tworzą całości.

Dane statystyczne

Powierzchnia gminy Jedlińsk: 138,72 km²
użytki rolne: 79%
Lasy: 8,2%
Łączna pow. wód: 3,53 km²

Ludność gminy Jedlińsk: 14 006
w wieku produkcyjnym: 7860
emeryci i renciści: 1667

Sołectwa: 31

Zabytki gminy Jedlińsk

Do najważniejszych zabytków w gminie Jedlińsk zalicza się:

kościół z XVIII wieku, w stylu barokowym w Jedlińsku

kościół z XVIII wieku, w stylu barokowym w Jedlińsku

kościół w stylu neoromańskim we Wsoli - gmina Jedlińsk

kościół w stylu neoromańskim we Wsoli - gmina Jedlińsk

Ostatnie komentarze

Plugin by:aAM