Mapa Jedlińsk

Nie wiesz w jaki sposób najbliższy weekend? Pragniesz oderwać się od szumu miasta, ale nie wiesz, gdzie szukać odpowiedniego miejsca? Masz dość odwiedzania oklepanych miejsc, w których spotyka się tłumy turystów? Koniecznie zastanów się nad odwiedzeniem takich pięknych zakątków naszego kraju, jak gmina Jedlińsk. Jest to niewielka miejscowość, położona w województwie mazowieckim w okolicach Radomia. Miasteczko to liczy zaledwie niecałe piętnaście tysięcy mieszkańców, dlatego będzie można liczyć na odrobinę ciszy i długie spacery na świeżym powietrzu. Doskonała sieć komunikacji miejskiej, z łatwością pomoże dostać się do ważniejszych punktów, jak bank Jedlińsk. Wielbiciele budynków sakralnych będą mieli sporo do zwiedzania, ponieważ parafia Jedlińsk to aż sześć urokliwych kościołów! W okolicy znajdują się także trzy budynki pałacowe, przypominające swoją architekturą poprzednie wieki – rowerowa czy piesza wycieczka w sobotnie popołudnie mogłaby być zatem bardzo owocną. Trzeba jednak pamiętać o takich przedmiotach, jak mapa Jedlińsk, by niczego wartego uwagi nie przegapić.

 

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie udostępniony. *

Atrakcje w gminie Jedlińsk

„Ścięcie Śmierci” ludowa zabawa

To zabawa ludowa, która odbywa się co roku w Jedlińsku. Odbywa się zawsze w ostatni wtorek karnawału na rynku, który wypełnia się przebierańcami, m.in. diabłami, rybakami czy grajkami. Jest to jedyne takie widowisko w Polsce!

Tradycja tej zabawy sięga XIX wieku. Z historii regionu wiadomo, że było to wtedy wielkie widowisko. Śmierć grał mężczyzna, który zostawał schwytany przez ud, następnie prowadzony przed obliczę burmistrza oraz ławników. Tu zapadał wyrok – śmierć. Wyrok wykonywał kat ubrany w czerwone szaty. Kat chwilę przed wykonaniem wyroku wygłaszał pogadankę dla ludu, aby żyli bogobojnie i uczciwie, aby nie poszli w ślady skazańca. Następnie kat wykonywał wyrok. Z obciętej głowy skazań wyskakiwał kot, symbol duszy. Zwłoki śmierci były obwożone po miescie na saniach przy akaompaniamencie muzyki i drewnianych kołatek. Obrzęd kończył się w karmczie huczną zabawą, aż do północy.

We współczesnej wersji zabawy nie ma wielu elementów, a przebrani mężczyźni odgrywają różne scenki, które nie tworzą całości.

Dane statystyczne

Powierzchnia gminy Jedlińsk: 138,72 km²
użytki rolne: 79%
Lasy: 8,2%
Łączna pow. wód: 3,53 km²

Ludność gminy Jedlińsk: 14 006
w wieku produkcyjnym: 7860
emeryci i renciści: 1667

Sołectwa: 31

Zabytki gminy Jedlińsk

Do najważniejszych zabytków w gminie Jedlińsk zalicza się:

kościół z XVIII wieku, w stylu barokowym w Jedlińsku

kościół z XVIII wieku, w stylu barokowym w Jedlińsku

kościół w stylu neoromańskim we Wsoli - gmina Jedlińsk

kościół w stylu neoromańskim we Wsoli - gmina Jedlińsk

Ostatnie komentarze

Plugin by:aAM