Jedlinsk apetyt na gombrowicza
Aktualności

Apetyt na Gombrowicza nocą

0 337

Tak nazywa się wydarzenie, na które Muzeum Witolda Gombrowicza i Gmina Jedlińsk zapraszają 15 i 16 maja. W tym roku będzie inaczej niż zwykle: z powodu planowanej renowacji siedziby MWG w jedno wydarzenie połączone zostały dwie tradycyjne imprezy – Noc Muzeów i Apetyt na Gombrowicza.

Jedno się nie zmieni: jak zwykle we Wsoli dobrej literaturze towarzyszyć będzie dobra muzyka. I oczywiście pojawią się gwiazdy – na plenerowej scenie, ale organizatorzy mają nadzieję, że dzięki dobrej pogodzie również na niebie. Czas nas uczy pogody, śpiewała przed laty Grażyna Łobaszewska. I zaśpiewa ponownie we Wsoli na koniec „Apetytu…”.

To w sobotę, ale już w piątek 15 maja we wsolskim pałacu zabrzmi dobra literatura.

Jakub Pawlak, laureat 33. Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, zaśpiewa teksty polskich poetów – Wojaczka, Tuwima, Miłosza do własnej muzyki. Młodemu artyście, który gra na akordeonie, trąbce i kazoo towarzyszyć będzie zespół w składzie: Łukasz Robakiewicz – perkusja, instrumenty klawiszowe, Jacek Wenclewski – gitary oraz Andrzej Granat – gitara basowa. Muzyka Pawlaka to połączenie klimatu piosenki literackiej z elementami rocka, folku i jazzu. Początek koncertu o godzinie 17.

W sobotę rozpoczniemy również o godzinie 17 (chociaż kawiarnia „Teatralna” w plenerze czynna będzie już od 16). W sali polskiej MWG zaprezentujemy monodram Mateusza Nowaka „Od przodu i od tyłu”. Scenariusz, którego współautorem jest Stanisław Miedziewski, składa się z fragmentów głośnej niegdyś książki Karola Zbyszewskiego „Niemcewicz od przodu i tyłu”. Ten kontrowersyjny pamflet historyczny, wydany w roku 1939, o ostatnim królu Polski i współczesnych mu Polakach opowiada w sposób zgoła odmienny od kanonicznej wersji historii, którą świętujemy kolejne rocznice Konstytucji 3 Maja i jej autorów. Czy z tekstu Niemcewicza i monodramu Nowaka możemy dowiedzieć się czegoś o nas i naszej polskiej współczesności? Warto się przekonać.
Mateusz Nowak za swój monodram otrzymał nagrodę za najlepsze przedstawienie 12. Ogólnopolskiego Przeglądu Monodramu Współczesnego w Warszawie oraz nagrodę publiczności na 29. Toruńskich Spotkaniach Teatrów Jednego Aktora.

Na 18.30 zaplanowany jest plenerowy koncert Grażyny Łobaszewskiej z zespołem AJAGORE w składzie Sławomir Kornas (bas, śpiew), Maciej Kortas (gitary) oraz Michał Szczeblewski (perkusja). Grażyny Łobaszewskiej szerzej przedstawiać nie ma potrzeby, we Wsoli zaśpiewa ona zarówno znane przeboje: „Brzydcy”, „Gdybyś” czy „Czas nas uczy pogody”, jak i swoje najnowsze utwory. Jesteśmy przekonani, że ciepło jej głosu, słusznie porównywanego z głosem Arethy Franklin czy Billie Holiday, okaże się silniejsze od kaprysów pogody i nie będziemy musieli przenosić koncertu do pałacu.

Koncert zakończy się około godziny 20. Przez następne trzy godziny w sali dydaktycznej na pierwszym piętrze będzie można obejrzeć dary Rity Gombrowicz, przekazane Muzeum Witolda Gombrowicza przed kilkoma tygodniami. To kolejne kilkanaście osobistych przedmiotów Witolda Gombrowicza, używanych przez pisarza podczas jego pobytu w Argentynie i po powrocie do Europy.

Zapraszamy!
Na wszystkie wydarzenia WSTĘP WOLNY.

Bezpłatny dojazd z Radomia do Wsoli – autobus MPK: odjazd z przystanku Chrobrego / Czysta (kier. Michałów)
Piątek: godz. 18.15, powrót: 20.30
Sobota: godz. 16.15, 18.00, powrót: 20.30, 23.00

Źródło: muzeumliteratury.pl

About the author / 

jedlinsk.info

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie udostępniony. *

Jedlińsk mapa gminy

Atrakcje w gminie Jedlińsk

„Ścięcie Śmierci” ludowa zabawa

To zabawa ludowa, która odbywa się co roku w Jedlińsku. Odbywa się zawsze w ostatni wtorek karnawału na rynku, który wypełnia się przebierańcami, m.in. diabłami, rybakami czy grajkami. Jest to jedyne takie widowisko w Polsce!

Tradycja tej zabawy sięga XIX wieku. Z historii regionu wiadomo, że było to wtedy wielkie widowisko. Śmierć grał mężczyzna, który zostawał schwytany przez ud, następnie prowadzony przed obliczę burmistrza oraz ławników. Tu zapadał wyrok – śmierć. Wyrok wykonywał kat ubrany w czerwone szaty. Kat chwilę przed wykonaniem wyroku wygłaszał pogadankę dla ludu, aby żyli bogobojnie i uczciwie, aby nie poszli w ślady skazańca. Następnie kat wykonywał wyrok. Z obciętej głowy skazań wyskakiwał kot, symbol duszy. Zwłoki śmierci były obwożone po miescie na saniach przy akaompaniamencie muzyki i drewnianych kołatek. Obrzęd kończył się w karmczie huczną zabawą, aż do północy.

We współczesnej wersji zabawy nie ma wielu elementów, a przebrani mężczyźni odgrywają różne scenki, które nie tworzą całości.

Dane statystyczne

Powierzchnia gminy Jedlińsk: 138,72 km²
użytki rolne: 79%
Lasy: 8,2%
Łączna pow. wód: 3,53 km²

Ludność gminy Jedlińsk: 14 006
w wieku produkcyjnym: 7860
emeryci i renciści: 1667

Sołectwa: 31

Zabytki gminy Jedlińsk

Do najważniejszych zabytków w gminie Jedlińsk zalicza się:

kościół z XVIII wieku, w stylu barokowym w Jedlińsku

kościół z XVIII wieku, w stylu barokowym w Jedlińsku

kościół w stylu neoromańskim we Wsoli - gmina Jedlińsk

kościół w stylu neoromańskim we Wsoli - gmina Jedlińsk

Ostatnie komentarze

Plugin by:aAM