Warto zobaczyć w gminie Jedlińsk:

Panorama – Rynek w Jedlińsku

Trwa ładowanie panoramy. Proszę czekać

 

Deptak w jedlińsku

Deptak w Jedlińsku

Rynek – centrum życia Jedlińska

Obecnie, jak i w przeszłości, rynek jedliński to miejsce tętniące życiem. Odbywają się tu imprezy plenerowe – wartą zobaczenia jest ludowa zabawa, czyli „Ścięcie Śmierci’ lub „Ścięcie Śmierci w Kusy Wtorek”. Jest to zabawa, którą obchodzi się w ostatni wtorek karnawału.

Od 2008 roku organizowany jest również „Apetyt na Gombrowicza”

W przeszłości jednak rynek oglądał wiele zmian, które zaszły w miejscowości.

 

 

Jedlińsk - Pomnik raka

Jedlińsk – Pomnik raka

Pomnik Raka

To symbol miasta, który znajduje się na herbie gminy Jedlińsk (czerwony rak na niebieskim tle). Dawniej miasteczko słynęło z połowu raków w rzece Radomce. Raki te były tak słynne, że w Warszawie ukuło się powiedzenie „Raki Jedlińskie”. Pomnik został odsłonięty w 2006 roku na rynku.

 

 

 

 

Jedlińsk - Głaz pamięci

Jedlińsk – Głaz pamięci

Głaz Pamięci

Poświęcony pamięci żołnierzy Armii Krajowej podobwodu Jedliński, którzy walczyli 1 latach 1939-45 z hitlerowskimi Niemcami. Odsłonięty 11 listopada 2007 roku. Znajduje się w pobliżu bramy kościoła św. Apostołów Piotra i Andrzeja.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie udostępniony. *

Atrakcje w gminie Jedlińsk

„Ścięcie Śmierci” ludowa zabawa

To zabawa ludowa, która odbywa się co roku w Jedlińsku. Odbywa się zawsze w ostatni wtorek karnawału na rynku, który wypełnia się przebierańcami, m.in. diabłami, rybakami czy grajkami. Jest to jedyne takie widowisko w Polsce!

Tradycja tej zabawy sięga XIX wieku. Z historii regionu wiadomo, że było to wtedy wielkie widowisko. Śmierć grał mężczyzna, który zostawał schwytany przez ud, następnie prowadzony przed obliczę burmistrza oraz ławników. Tu zapadał wyrok – śmierć. Wyrok wykonywał kat ubrany w czerwone szaty. Kat chwilę przed wykonaniem wyroku wygłaszał pogadankę dla ludu, aby żyli bogobojnie i uczciwie, aby nie poszli w ślady skazańca. Następnie kat wykonywał wyrok. Z obciętej głowy skazań wyskakiwał kot, symbol duszy. Zwłoki śmierci były obwożone po miescie na saniach przy akaompaniamencie muzyki i drewnianych kołatek. Obrzęd kończył się w karmczie huczną zabawą, aż do północy.

We współczesnej wersji zabawy nie ma wielu elementów, a przebrani mężczyźni odgrywają różne scenki, które nie tworzą całości.

Dane statystyczne

Powierzchnia gminy Jedlińsk: 138,72 km²
użytki rolne: 79%
Lasy: 8,2%
Łączna pow. wód: 3,53 km²

Ludność gminy Jedlińsk: 14 006
w wieku produkcyjnym: 7860
emeryci i renciści: 1667

Sołectwa: 31

Zabytki gminy Jedlińsk

Do najważniejszych zabytków w gminie Jedlińsk zalicza się:

kościół z XVIII wieku, w stylu barokowym w Jedlińsku

kościół z XVIII wieku, w stylu barokowym w Jedlińsku

kościół w stylu neoromańskim we Wsoli - gmina Jedlińsk

kościół w stylu neoromańskim we Wsoli - gmina Jedlińsk

Ostatnie komentarze

Plugin by:aAM