Wrak samolotu z wypadku we Wsoli g. Jedlkińsk koło radomia
Aktualności

Kolejne przesłuchania ws. zderzenia samolotów nad Radomiem

0 211

Dziś mają zostać przesłuchane dwie osoby, które przeżyły środowe zderzenie dwóch małych samolotów w miejscowości Wsola na Mazowszu. Śledczy chcą ustalić dlaczego maszyny zahaczyły o siebie w powietrzu. W wypadku zginęły dwie osoby. Wczoraj prokuratorom udało się przesłuchać kontrolerów lotu.

Śledczy wciąż jednak mają problem z ustaleniem przebiegu zdarzenia.  Prokuratorzy z Radomia cały czas, nawet po przesłuchaniu kontrolerów,  biorą pod uwagę trzy wersje katastrofy: błąd pilotów, błąd obsługi  naziemnej lub wersję, że doszło do awarii technicznej.

Prokuratorzy  czekają też na to, aż prace zakończą m.in. eksperci z Państwowej  Komisji Badania Wypadków Lotniczych. To może jednak potrwać. Wczoraj ze  zbiornika wodnego w miejscowości Wsola usunięto wrak jednego z samolotów. Dwie  osoby z maszyny, która wodowała, zginęły na miejscu. Drugi samolot spadł w Jedlińsku. O własnych siłach wydostało się z niego dwóch mężczyzn.

Informację  o zderzeniu się w powietrzu dwóch maszyn policja otrzymała od  świadka wypadku. Cessny wystartowały z lotniska Aeroklubu Radomskiego  w Piastowie k. Radomia.

Był to już drugi w ostatnim czasie tragiczny wypadek w okolicy  lotniska w podradomskim Piastowie. Trzy tygodnie temu zginął tam mistrz  świata i wielokrotny mistrz Polski w motoparalotniarstwie Grzegorz  Krzyżanowski.

Źródło: http://www.rmf24.pl/news-kolejne-przesluchania-ws-zderzenia-samolotow-nad-radomiem,nId,1466289

About the author / 

jedlinsk.info

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie udostępniony. *

Jedlińsk mapa gminy

Atrakcje w gminie Jedlińsk

„Ścięcie Śmierci” ludowa zabawa

To zabawa ludowa, która odbywa się co roku w Jedlińsku. Odbywa się zawsze w ostatni wtorek karnawału na rynku, który wypełnia się przebierańcami, m.in. diabłami, rybakami czy grajkami. Jest to jedyne takie widowisko w Polsce!

Tradycja tej zabawy sięga XIX wieku. Z historii regionu wiadomo, że było to wtedy wielkie widowisko. Śmierć grał mężczyzna, który zostawał schwytany przez ud, następnie prowadzony przed obliczę burmistrza oraz ławników. Tu zapadał wyrok – śmierć. Wyrok wykonywał kat ubrany w czerwone szaty. Kat chwilę przed wykonaniem wyroku wygłaszał pogadankę dla ludu, aby żyli bogobojnie i uczciwie, aby nie poszli w ślady skazańca. Następnie kat wykonywał wyrok. Z obciętej głowy skazań wyskakiwał kot, symbol duszy. Zwłoki śmierci były obwożone po miescie na saniach przy akaompaniamencie muzyki i drewnianych kołatek. Obrzęd kończył się w karmczie huczną zabawą, aż do północy.

We współczesnej wersji zabawy nie ma wielu elementów, a przebrani mężczyźni odgrywają różne scenki, które nie tworzą całości.

Dane statystyczne

Powierzchnia gminy Jedlińsk: 138,72 km²
użytki rolne: 79%
Lasy: 8,2%
Łączna pow. wód: 3,53 km²

Ludność gminy Jedlińsk: 14 006
w wieku produkcyjnym: 7860
emeryci i renciści: 1667

Sołectwa: 31

Zabytki gminy Jedlińsk

Do najważniejszych zabytków w gminie Jedlińsk zalicza się:

kościół z XVIII wieku, w stylu barokowym w Jedlińsku

kościół z XVIII wieku, w stylu barokowym w Jedlińsku

kościół w stylu neoromańskim we Wsoli - gmina Jedlińsk

kościół w stylu neoromańskim we Wsoli - gmina Jedlińsk

Ostatnie komentarze

Plugin by:aAM