Agencja Rrynku Rolnego -Jedlińsk
Aktualności

Agencja Rynku Rolnego przyjmuje powiadomienia od Rolników poszkodowanych embargiem

1 313

Agencja Rynku Rolnego rozpoczęła przyjmowanie  powiadomień od Rolników z gminy Jedlińsk, którzy ucierpieli w związku z wprowadzeniem rosyjskiego embarga

W nawiązaniu do komunikatu Komisji Europejskiej (KE) dotyczącym wprowadzenia wsparcia finansowego w sektorze owoców i warzyw, Agencja Rynku Rolnego rozpoczęła przyjmowanie powiadomień dotyczących zamiaru wycofania z rynku owoców i warzyw, które nie są przeznaczone do sprzedaży. Embargo rosyjskie dotknęło również rolnicy z gminy Jedlińsk.

Rolnicy z gminy Jedlińsk, którzy chcą skorzystać z finansowego wsparcia, mogą składać powiadomienia do właściwych, ze względu na miejsce zamieszkania lub siedzibę powiadamiającego, Oddziałów Terenowych Agencji Rynku Rolnego na poniższym formularzu:

FORMULARZ – Powiadomienie o zamiarze przeprowadzenia wycofania owoców lub warzyw w związku z brakiem możliwości sprzedaży spowodowanym rosyjskim embargiem

Akcja wspierana jest przez Ministerstwo Rozwoju Wsi i Rolnictwa.

  • Editor Rating
  • Oceń artykuł
  • Total score
  • User Rating
  • Oceń artykuł
  • Total score

About the author / 

jedlinsk.info

1 Komentarz

  1. sybir 28 sierpnia 2014 na 13:07 -  Odpowiedz

    Znów ruskie chcą nam zrobić krzywdę, jakby wojna to było mało!

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie udostępniony. *

Jedlińsk mapa gminy

Atrakcje w gminie Jedlińsk

„Ścięcie Śmierci” ludowa zabawa

To zabawa ludowa, która odbywa się co roku w Jedlińsku. Odbywa się zawsze w ostatni wtorek karnawału na rynku, który wypełnia się przebierańcami, m.in. diabłami, rybakami czy grajkami. Jest to jedyne takie widowisko w Polsce!

Tradycja tej zabawy sięga XIX wieku. Z historii regionu wiadomo, że było to wtedy wielkie widowisko. Śmierć grał mężczyzna, który zostawał schwytany przez ud, następnie prowadzony przed obliczę burmistrza oraz ławników. Tu zapadał wyrok – śmierć. Wyrok wykonywał kat ubrany w czerwone szaty. Kat chwilę przed wykonaniem wyroku wygłaszał pogadankę dla ludu, aby żyli bogobojnie i uczciwie, aby nie poszli w ślady skazańca. Następnie kat wykonywał wyrok. Z obciętej głowy skazań wyskakiwał kot, symbol duszy. Zwłoki śmierci były obwożone po miescie na saniach przy akaompaniamencie muzyki i drewnianych kołatek. Obrzęd kończył się w karmczie huczną zabawą, aż do północy.

We współczesnej wersji zabawy nie ma wielu elementów, a przebrani mężczyźni odgrywają różne scenki, które nie tworzą całości.

Dane statystyczne

Powierzchnia gminy Jedlińsk: 138,72 km²
użytki rolne: 79%
Lasy: 8,2%
Łączna pow. wód: 3,53 km²

Ludność gminy Jedlińsk: 14 006
w wieku produkcyjnym: 7860
emeryci i renciści: 1667

Sołectwa: 31

Zabytki gminy Jedlińsk

Do najważniejszych zabytków w gminie Jedlińsk zalicza się:

kościół z XVIII wieku, w stylu barokowym w Jedlińsku

kościół z XVIII wieku, w stylu barokowym w Jedlińsku

kościół w stylu neoromańskim we Wsoli - gmina Jedlińsk

kościół w stylu neoromańskim we Wsoli - gmina Jedlińsk

Ostatnie komentarze

Plugin by:aAM