Wrak samolotu z wypadku we Wsoli g. Jedlkińsk koło radomia
Aktualności

Zderzenie samolotów w Jedlińsku. Są wyniki sekcji zwłok

0 206

Są już wyniki sekcji zwłok pilotów, którzy zginęli w zderzeniu dwóch samolotów typu Cessna w Jedlińsku.
Śmierć nastąpiła w wyniku upadku z wysokości.

Prokurator przypomniała, iż śledztwo jest na początkowym etapie, natomiast prokuratorzy biorą pod uwagę różnorodne przyczyny – błąd pilotów, błąd kontrolerów lotu oraz przyczyny techniczne.

Informację o wypadku policja otrzymała od świadka. Samoloty wystartowały z lotniska Aeroklubu Radomskiego w Piastowie gmina Jedlińsk k. Radomia. Jedna z maszyn spadła w Jedlińsku. Z tego samolotu o własnych siłach wyszło dwóch mężczyzn. Odnieśli lekkie obrażenia, zostali przewiezieni do szpitala.

Drugą maszynę znaleziono 3 kilometry dalej, w okolicy miejscowości Wsola w gminie Jedlińsk. Samolot wpadł do stawu. Znaleziono w nim ciała dwóch młodych mężczyzn w wieku ok. 20 i 27 lat

About the author / 

jedlinsk.info

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie udostępniony. *

Jedlińsk mapa gminy

Atrakcje w gminie Jedlińsk

„Ścięcie Śmierci” ludowa zabawa

To zabawa ludowa, która odbywa się co roku w Jedlińsku. Odbywa się zawsze w ostatni wtorek karnawału na rynku, który wypełnia się przebierańcami, m.in. diabłami, rybakami czy grajkami. Jest to jedyne takie widowisko w Polsce!

Tradycja tej zabawy sięga XIX wieku. Z historii regionu wiadomo, że było to wtedy wielkie widowisko. Śmierć grał mężczyzna, który zostawał schwytany przez ud, następnie prowadzony przed obliczę burmistrza oraz ławników. Tu zapadał wyrok – śmierć. Wyrok wykonywał kat ubrany w czerwone szaty. Kat chwilę przed wykonaniem wyroku wygłaszał pogadankę dla ludu, aby żyli bogobojnie i uczciwie, aby nie poszli w ślady skazańca. Następnie kat wykonywał wyrok. Z obciętej głowy skazań wyskakiwał kot, symbol duszy. Zwłoki śmierci były obwożone po miescie na saniach przy akaompaniamencie muzyki i drewnianych kołatek. Obrzęd kończył się w karmczie huczną zabawą, aż do północy.

We współczesnej wersji zabawy nie ma wielu elementów, a przebrani mężczyźni odgrywają różne scenki, które nie tworzą całości.

Dane statystyczne

Powierzchnia gminy Jedlińsk: 138,72 km²
użytki rolne: 79%
Lasy: 8,2%
Łączna pow. wód: 3,53 km²

Ludność gminy Jedlińsk: 14 006
w wieku produkcyjnym: 7860
emeryci i renciści: 1667

Sołectwa: 31

Zabytki gminy Jedlińsk

Do najważniejszych zabytków w gminie Jedlińsk zalicza się:

kościół z XVIII wieku, w stylu barokowym w Jedlińsku

kościół z XVIII wieku, w stylu barokowym w Jedlińsku

kościół w stylu neoromańskim we Wsoli - gmina Jedlińsk

kościół w stylu neoromańskim we Wsoli - gmina Jedlińsk

Ostatnie komentarze

Plugin by:aAM