Parafia Jedlińsk
Aktualności

Plener malarski w gminie Jedlińsk

1 273

Gmina Jedlińsk – II międzynarodowy plener malarski

II Międzynarodowy Plener Malarski rozpoczął się w gminie Jedlińsk. Będzie trwał od 20 do 31 sierpnia 2014. W plenerze udział bierze 12 artystów z kraju oraz z zagranicy. Gmina Jedlińsk dzięki swojemu malowniczemu położeniu jest doskonałą inspiracją dla artystów.

Inicjatorami pleneru są:

Wójt gminy Jedlińsk Wojciech Walczak oraz Aleksander Olszewski dziekan Wydziału Sztuki Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu.

Komisarzem pleneru jest Łukasz Rudecki, który jest związany z gminą Jedlińsk.  Organizatorem pleneru jest Gminne Centrum Kultury i Kultury Fizycznej w Jedlińsku.

W trakcie trwania pleneru uczestnicy będą pracować w pięknych zakątkach gminy Jedlińsk oraz dorzecza rzeki Radomki.

Po raz pierwszy w historii pleneru zostaną zorganizowane warsztaty dla artystów-amatorów, bez ograniczeń wiekowych. Organizatorom pleneru zależy na kulturotwórczym i poznawczym aspekcie wydarzenia.  Głównym założeniem pleneru jest doskonalenie warsztatu artystycznego oraz różnorodnych technik malarskich pod okiem bardziej doświadczonych artystów.

Zakończenie pleneru odbędzie się w 31 sierpnia, w trakcie Święta Plonów Gminy Jedlińsk.

Prace uczestników pleneru zostaną wyeksponowane na wystawie w Gminnym Centrum Kultury w Jedlińsku.

Uczestnikami pleneru są Andrzej Brzegowy, Sigita Dabulskytė z Kowna na Litwie, Viktor Khadzhynov ze Lwowa (Ukraina), Martyna Piasta, Urszula Miącz-Sobieraj, Jaroslav Uhel ze Słowacji, Suren Vardanian z Armenii, zamieszkały w Polsce, Zdzisław Doleżyński, Jozef Krakovsky ze Słowacji, Łukasz Rudecki, Wacław Roman Sobieraj i Artur Wąsowicz.

  • Editor Rating
  • Oceń artykuł
  • Total score
  • User Rating
  • Oceń artykuł
  • Total score

About the author / 

jedlinsk.info

1 Komentarz

  1. Jacenty 27 sierpnia 2014 na 12:35 -  Odpowiedz

    Jedlińsk jest bardzo malowniczy!często jeżdżę w okolice i trenuje kreskę, bardzo polecam!

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie udostępniony. *

Jedlińsk mapa gminy

Atrakcje w gminie Jedlińsk

„Ścięcie Śmierci” ludowa zabawa

To zabawa ludowa, która odbywa się co roku w Jedlińsku. Odbywa się zawsze w ostatni wtorek karnawału na rynku, który wypełnia się przebierańcami, m.in. diabłami, rybakami czy grajkami. Jest to jedyne takie widowisko w Polsce!

Tradycja tej zabawy sięga XIX wieku. Z historii regionu wiadomo, że było to wtedy wielkie widowisko. Śmierć grał mężczyzna, który zostawał schwytany przez ud, następnie prowadzony przed obliczę burmistrza oraz ławników. Tu zapadał wyrok – śmierć. Wyrok wykonywał kat ubrany w czerwone szaty. Kat chwilę przed wykonaniem wyroku wygłaszał pogadankę dla ludu, aby żyli bogobojnie i uczciwie, aby nie poszli w ślady skazańca. Następnie kat wykonywał wyrok. Z obciętej głowy skazań wyskakiwał kot, symbol duszy. Zwłoki śmierci były obwożone po miescie na saniach przy akaompaniamencie muzyki i drewnianych kołatek. Obrzęd kończył się w karmczie huczną zabawą, aż do północy.

We współczesnej wersji zabawy nie ma wielu elementów, a przebrani mężczyźni odgrywają różne scenki, które nie tworzą całości.

Dane statystyczne

Powierzchnia gminy Jedlińsk: 138,72 km²
użytki rolne: 79%
Lasy: 8,2%
Łączna pow. wód: 3,53 km²

Ludność gminy Jedlińsk: 14 006
w wieku produkcyjnym: 7860
emeryci i renciści: 1667

Sołectwa: 31

Zabytki gminy Jedlińsk

Do najważniejszych zabytków w gminie Jedlińsk zalicza się:

kościół z XVIII wieku, w stylu barokowym w Jedlińsku

kościół z XVIII wieku, w stylu barokowym w Jedlińsku

kościół w stylu neoromańskim we Wsoli - gmina Jedlińsk

kościół w stylu neoromańskim we Wsoli - gmina Jedlińsk

Ostatnie komentarze

Plugin by:aAM