Jedlińsk - Grzyby
Aktualności

Wcześnie rozpoczęte grzybobranie w gminie Jedlińsk.

2 217

Grzybobranie daje okazję do bycia na zewnątrz na świeżym powietrzu, możesz być aktywnym i brać udział w czymś, czego można doświadczyć jedynie w określonym okresie w roku. W tym roku miejscowość Jedlińsk i inne obszary w Polsce mogą się poszczycić wczesnym rozpoczęciem sezonem na grzyby. Już niemal na początku wakacji można było znaleźć sporą ilość grzybów. Stało się tak za sprawą specyficznych warunków klimatycznych, które sprzyjały rozwojowi tych elementów przyrody. Lokalna mapa Jedlińsk oraz przewodnik pokaże Ci odpowiednie miejsca w okolicy, w tym lasy i będzie w stanie powiedzieć, jakie są najlepsze sposoby na szukanie grzybów i będziesz mógł sam wybrać kilka z nich.

[Not a valid template]

Sezon na grzybobranie rozpoczyna się zazwyczaj w ciągu maja i czerwca, chociaż to zależy od wybranej lokalizacji. Najlepszą rzeczą w grzybobraniu jest fakt, że może być realizowane na terenie całej Polski i sam możesz wybrać, gdzie się udać. Grzybobranie warto połączyć ze zwiedzaniem, a do tego będzie przydatna mapa Jedlińsk. Warto wiedzieć, że parafia Jedlińsk organizuje grzybobranie, które zaczęło się już w sezonie wakacyjnym. Jeżeli nie masz pomysłów na wakacje czy ogólnie wypoczynek, warto wybrać grzybobranie, które daje wczasowiczom szansę zrobić coś zupełnie innego, a w dodatku to wydaje się być całkiem zabawne! Dodatkowo dowiesz się kilku rzeczy po drodze – po powrocie do domu można zaimponować znajomym wiedzą na temat grzybów.

 

Jedną z najlepszych rzeczy dotyczącą grzybów jest to, że będą one rosnąć prawie wszędzie w środowisku naturalnym, w szczególności w Polsce, a szanse na to, że istnieje kilka interesujących, ciekawych i co najważniejsze jadalnych gatunków grzybów są ogromne. Istnieją dziesiątki gatunków grzybów, które rosną samotnie w Polsce i są doskonałym materiałem na grzybobranie. Gmina Jedlińsk słynie z bogatego grzybobrania, a w tym roku można było skorzystać na wczesnym rozpoczęciu sezonu, wystarczyła mapa Jelińsk i można było rozpocząć zabawę związaną z poszukiwaniem i zbieraniem grzybów.

 

About the author / 

jedlinsk.info

2 komentarze

  1. Stary_Grzybiarz 4 września 2014 na 13:03 -  Odpowiedz

    od małego chodze na grzyby i zabieram teraz moje dzieci,moga sie wyszalec, ale tez ucze jest jakie grzyb sa jadalne, a jakie grzyby sa trujace

    • olek 9 września 2014 na 08:21 -  Odpowiedz

      ja z dzieciakami chodziłem na grzyby, teraz zabierają już swoje maluchy do lasu, super sprawa, spacer i odpoczynek na świeżym powietrzu!

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie udostępniony. *

Jedlińsk mapa gminy

Atrakcje w gminie Jedlińsk

„Ścięcie Śmierci” ludowa zabawa

To zabawa ludowa, która odbywa się co roku w Jedlińsku. Odbywa się zawsze w ostatni wtorek karnawału na rynku, który wypełnia się przebierańcami, m.in. diabłami, rybakami czy grajkami. Jest to jedyne takie widowisko w Polsce!

Tradycja tej zabawy sięga XIX wieku. Z historii regionu wiadomo, że było to wtedy wielkie widowisko. Śmierć grał mężczyzna, który zostawał schwytany przez ud, następnie prowadzony przed obliczę burmistrza oraz ławników. Tu zapadał wyrok – śmierć. Wyrok wykonywał kat ubrany w czerwone szaty. Kat chwilę przed wykonaniem wyroku wygłaszał pogadankę dla ludu, aby żyli bogobojnie i uczciwie, aby nie poszli w ślady skazańca. Następnie kat wykonywał wyrok. Z obciętej głowy skazań wyskakiwał kot, symbol duszy. Zwłoki śmierci były obwożone po miescie na saniach przy akaompaniamencie muzyki i drewnianych kołatek. Obrzęd kończył się w karmczie huczną zabawą, aż do północy.

We współczesnej wersji zabawy nie ma wielu elementów, a przebrani mężczyźni odgrywają różne scenki, które nie tworzą całości.

Dane statystyczne

Powierzchnia gminy Jedlińsk: 138,72 km²
użytki rolne: 79%
Lasy: 8,2%
Łączna pow. wód: 3,53 km²

Ludność gminy Jedlińsk: 14 006
w wieku produkcyjnym: 7860
emeryci i renciści: 1667

Sołectwa: 31

Zabytki gminy Jedlińsk

Do najważniejszych zabytków w gminie Jedlińsk zalicza się:

kościół z XVIII wieku, w stylu barokowym w Jedlińsku

kościół z XVIII wieku, w stylu barokowym w Jedlińsku

kościół w stylu neoromańskim we Wsoli - gmina Jedlińsk

kościół w stylu neoromańskim we Wsoli - gmina Jedlińsk

Ostatnie komentarze

Plugin by:aAM