Sport

Dramaturgia do końca, GKS zwycięża w trudnym meczu.

0 179

Niezwykle ciekawy pojedynek obejrzeli kibice zgromadzeniu w niedzielne popołudnie w Jedlińsku. Nasz zespół mimo, że po pierwszej połowie spotkania był gorszy o jedną bramkę to jednak w drugiej odwrócił losy meczu i ostatecznie wygrał 2:1 po dwóch golach Tomasza Janiszewskiego. (relacja w rozwinięciu)

Już od pierwszego gwizdka wiadomo było, że naszych zawodników czeka ciężki mecz. Goście od początku grali bardzo ambitnie, agresywnie, krótko kryli i co najgorsza w pierwszych minutach udało im się narzucić swój styl gry. Boisko nasiąknięte wodą również nie pomagało zawodnikom obu drużyn. W 32 minucie prowadzenie uzyskali goście, którzy szybko wyszli z kontratakiem po stracie piłki zawodników GKS-u, a akcję wykończył znany z występów nawet na trzecioligowych boiskach Mariusz Kotański. W pierwszej połowie nie udało się już wyrównać i do przerwy prowadziło TKKF Grójec.

Druga połowa zaczęła się zdecydowanie lepiej dla Jedlińszczan. Już w pierwszych sekundach sygnał ostrzegawczy dał Tomasz Janiszewski, który wyłuskał piłkę obrońcom i silnym strzałem trafił w poprzeczkę. Z minuty na minutę przewaga naszej ekipy rosła i coraz bardziej pachniało wyrównaniem. W końcu w 65 minucie meczu dobrze z piłką zabrał się Rafał Górski wypuścił „w uliczkę” Tomka Janiszewskiego, a ten z typową dla siebie precyzją i wykończeniem dał wyrównanie GKS-owi. Ta bramka ewidetnie jeszcze bardziej zmotywowała Jedlińszczan, a gości zbiła z nóg. GKS atakował raz po raz bramkę rywala. W 82 minucie miała miejsce akcja, która spowodowała eksplozję radości na boisku, ławce gospodarzy oraz trybunach. Marlecki świetnym przerzutem przez całe boisko otworzył lewe skrzydło Czapli, ten świetnie dośrodkował, piłkę znakomicie zgrał wprowadzony dwie minuty wcześniej Jusiak, a nasz egzekutor Tomasz Janiszewski po raz kolejny się nie pomylił. Trzeba przyznać, że była to bardzo ładna akcja naszego zespołu, a cieszyła tym bardziej, że okazała się zwycięską, bowiem bramki już nie padły. GKS z kompletem punktów zachował tym samym fotel lidera, a wszyscy z niecierpliwieniem czekamy już na kolejny mecz, który nasza drużyna rozegra w Gielniowie z tamtejszym Orłem.

GKS JEDLIŃSK – TKKF GRÓJEC 2:1 (0:1)

Bramki: Janiszewski (65., 84.) – Kotański (32.)

GKS Jedlińsk: P.Górski – Zbróg (82. Jurek), Molenda, Witkowski, Marlecki, Pawelec, Kroczak, Żak, Czapla, R.Górski (82. Jusiak), Janiszewski.

About the author / 

jedlinsk.info

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie udostępniony. *

Jedlińsk mapa gminy

Atrakcje w gminie Jedlińsk

„Ścięcie Śmierci” ludowa zabawa

To zabawa ludowa, która odbywa się co roku w Jedlińsku. Odbywa się zawsze w ostatni wtorek karnawału na rynku, który wypełnia się przebierańcami, m.in. diabłami, rybakami czy grajkami. Jest to jedyne takie widowisko w Polsce!

Tradycja tej zabawy sięga XIX wieku. Z historii regionu wiadomo, że było to wtedy wielkie widowisko. Śmierć grał mężczyzna, który zostawał schwytany przez ud, następnie prowadzony przed obliczę burmistrza oraz ławników. Tu zapadał wyrok – śmierć. Wyrok wykonywał kat ubrany w czerwone szaty. Kat chwilę przed wykonaniem wyroku wygłaszał pogadankę dla ludu, aby żyli bogobojnie i uczciwie, aby nie poszli w ślady skazańca. Następnie kat wykonywał wyrok. Z obciętej głowy skazań wyskakiwał kot, symbol duszy. Zwłoki śmierci były obwożone po miescie na saniach przy akaompaniamencie muzyki i drewnianych kołatek. Obrzęd kończył się w karmczie huczną zabawą, aż do północy.

We współczesnej wersji zabawy nie ma wielu elementów, a przebrani mężczyźni odgrywają różne scenki, które nie tworzą całości.

Dane statystyczne

Powierzchnia gminy Jedlińsk: 138,72 km²
użytki rolne: 79%
Lasy: 8,2%
Łączna pow. wód: 3,53 km²

Ludność gminy Jedlińsk: 14 006
w wieku produkcyjnym: 7860
emeryci i renciści: 1667

Sołectwa: 31

Zabytki gminy Jedlińsk

Do najważniejszych zabytków w gminie Jedlińsk zalicza się:

kościół z XVIII wieku, w stylu barokowym w Jedlińsku

kościół z XVIII wieku, w stylu barokowym w Jedlińsku

kościół w stylu neoromańskim we Wsoli - gmina Jedlińsk

kościół w stylu neoromańskim we Wsoli - gmina Jedlińsk

Ostatnie komentarze

Plugin by:aAM