Sobótka 2014 w Jedlińsku
Aktualności

Sobótka 2014 w Jedlińsku

0 1069

Tegoroczna Sobótka upłynęła mieszkańcom ewidentnie pod hasłem ,,Święta wody”. Była ona od wczesnych godzin rannych systematycznie dostarczana z nieba. Nie przeszkodziło to jednak miło śnikom dobrej zabawy spędzić niedzielnego popołudnia wśród wielu atrakcji, nie tylko muzycznych. Impreza rozpoczęła się od prezentacji artystycznych dzieci i młodzieży z placówek oświatowych z terenu gminy. Był to niecodzienny przegląd talentów uczniów. Scenę opanował nie tylko śpiew, taniec, recytacja wierszy, ale także prezentacje teatralne czy akrobatyczne.

Zgodnie z tradycją sobótkową rozpalone zostało tradycyjne ognisko przez wójta gminy Wojciecha Walczaka. Ponadto puszczane były wianki na wodę oraz poszukiwany był kwiat paproci. Odbył się również pojedynek panny-kawalerowie, którzy zmierzyli się ze sobą w nietypowych konkurencjach.

Na imprezie nie zabrakło również współczesnych elementów takich jak puszczanie kolorowych lampionów czy konkursów ekologicznych przeprowa dzonych przez firmę Tonsmeier Wschód Sp. z o. o. Dzieci jak zwykle bardzo chętnie oblegały stoiska na których można było malować twarze czy puszczać ogromne bańki mydlane. O oprawę muzyczną zadbały następujące zespoły: ,,Babska Biesiada”, która jest jedyną w kraju formacją wokalną składająca się z czterech pięknych, profesjonalnych piosenkarek występujących w programie biesiadnym. W pierwszej części w strojach góralskich usłyszeliśmy pieśni góralskie z repertuaru zespołów: Skaldowie, Brathanki, Golec uOrkiestra, Krywań. Druga odsłona koncertu to znane pieśni Chóru Aleksandrowa (Wołga, Katiusza, Kalinka, Podmoskiewskie Wieczory), a trzecia część to piosenki włoskie oraz angielskie i wszystko to w tanecznych rytmach z dużą dawką dowcipu i humoru. Gwiazdą wieczoru był zespół „Rokiczanka”. Ich koncert przeprowadził słuchaczy przez magiczny świat polskiego folkloru, pełnego spontaniczności, radości, zadumy a także tęsknoty. Swoją muzyką łączą pokolenia i przekazują nieprzemijającą wartość polskiej muzyki ludowej. Wystą pili także mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej z Jedlanki, którzy wraz z Dariuszem Religą, zaprezentowali wiązankę piosenek weselnych.

Ponadto po raz pierwszy zostało zaprezentowane „Wesele Jedlińskie”(zdjecia na ostatniej stronie gazety). Idea przygotowania tego spektaklu zrodziła się w 2010 roku. Wówczas to ks. prałat H. Ćwiek udostępnił kronikę pisaną przez ks. Jana Kloczkowskiego na potrzeby przygotowywanej wystawy poświęconej kusakom. W tejże kronice wzbudziły moje duże zainteresowanie zapisy mów weselnych. Wówczas narodziła się myśl, aby odtworzyć XIX wieczne Wesele Jedlińskie. Piękne i ponadczasowe teksty ks. Jana Kloczkowskiego ubrał w scenariusz ks. Andrzej Wąsik. Efekt tych prac mieszkańcy mogli obejrzeć na tegorocznej Sobótce. Data premiery tego widowiska nie była przypadkowa. Został wybrany dzień tuż przed imieninami Jana. Był to hołd dla ks. Jana Kloczkowskiego za jego ogromny wkład w zachowanie tradycji ziemi jedlińskiej stanowiący ważny element NASZEJ rodzimej kultury. Dzięki jego pasji kronikarskiej i etnograficznej obecne pokolenia mogą oglądać tradycje i zwyczaje minionych epok. W inscenizacji przedstawione zostały obrzędy weselne takie jak: błogosławieństwo, przemarsz orszaku weselnego, witanie chlebem i solą, oczepiny. Wszystkim tym obrzędom towarzyszyła biesiada, tradycyjne śpiewy, tańce, muzyka i stroje ludowe. Wszystko to w scenografii stylizowanej i charakterystycznej dla naszego regionu z XIX wieku. Próbę samego odtworzenia tradycyjnych zwyczajów i obrzędów weselnych ocenić należy niezwykle wysoko o czym świadczą opinie publiczności wyrażane po widowisku. Na zakończenie przedstawienia licznie zgromadzona publiczność wzięła udział w biesiadzie weselnej. W inscenizacji wystąpili: panna młoda -Klaudia Wlazła, pan młody -Łukasz Makulski, rodzice pana młodego – Anna i Piotr Wikło, rodzice panny młodej – Monika Makulska i Witold Makulski, starszy drużba – Dariusz Religa, recytator – Radosław Langierowicz, dziewosłąb – Wiesław Jastrzębski, narrator – Halina Głuch. Goście weselni: Wanda Walczak, Barbara Kucharska, Ewa Koper, Katarzyna Rajkowska, Elżbieta Łoboda, Irena Walczak, Diana Michalewska, Maria Śliwowska, Bogumiła Płużycka, Elżbieta Ofiara, oraz ksiądz – ks. Karol Piłat, a także zespół Czerwone Korale (Alicja Kwatek, Jadwiga Jakubiak, Halina Ofiara, Barbara Drabik, Marianna Kwiecień, Grażyna Imiełowska, Regina Fituch) oraz kapela braci Tarnowskich z Domaniowa. Scenografię wykonała Teresa Leśniewska według pomysłu Anny Malinowskiej.

Przygotowanie wesela wymagało zaangażowania i wsparcia wielu osób. Serdecznie dziękuję ks. Prałatowi Henrykowi Ćwiekowi, władzom gminy, wszystkim odtwórcom ról w „weselu” oraz pracownikom GCKIKF.
Agnieszka Gryzek

Źródło: Bezpłatna gazeta lokalna Gminy Jedlińsk Nr 40/czerwiec/2014

About the author / 

jedlinsk.info

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie udostępniony. *

Jedlińsk mapa gminy

Atrakcje w gminie Jedlińsk

„Ścięcie Śmierci” ludowa zabawa

To zabawa ludowa, która odbywa się co roku w Jedlińsku. Odbywa się zawsze w ostatni wtorek karnawału na rynku, który wypełnia się przebierańcami, m.in. diabłami, rybakami czy grajkami. Jest to jedyne takie widowisko w Polsce!

Tradycja tej zabawy sięga XIX wieku. Z historii regionu wiadomo, że było to wtedy wielkie widowisko. Śmierć grał mężczyzna, który zostawał schwytany przez ud, następnie prowadzony przed obliczę burmistrza oraz ławników. Tu zapadał wyrok – śmierć. Wyrok wykonywał kat ubrany w czerwone szaty. Kat chwilę przed wykonaniem wyroku wygłaszał pogadankę dla ludu, aby żyli bogobojnie i uczciwie, aby nie poszli w ślady skazańca. Następnie kat wykonywał wyrok. Z obciętej głowy skazań wyskakiwał kot, symbol duszy. Zwłoki śmierci były obwożone po miescie na saniach przy akaompaniamencie muzyki i drewnianych kołatek. Obrzęd kończył się w karmczie huczną zabawą, aż do północy.

We współczesnej wersji zabawy nie ma wielu elementów, a przebrani mężczyźni odgrywają różne scenki, które nie tworzą całości.

Dane statystyczne

Powierzchnia gminy Jedlińsk: 138,72 km²
użytki rolne: 79%
Lasy: 8,2%
Łączna pow. wód: 3,53 km²

Ludność gminy Jedlińsk: 14 006
w wieku produkcyjnym: 7860
emeryci i renciści: 1667

Sołectwa: 31

Zabytki gminy Jedlińsk

Do najważniejszych zabytków w gminie Jedlińsk zalicza się:

kościół z XVIII wieku, w stylu barokowym w Jedlińsku

kościół z XVIII wieku, w stylu barokowym w Jedlińsku

kościół w stylu neoromańskim we Wsoli - gmina Jedlińsk

kościół w stylu neoromańskim we Wsoli - gmina Jedlińsk

Ostatnie komentarze

Plugin by:aAM